Nederland – De meeste vogelsoorten die in Nederland voorkomen zijn beschermd. Niet iedereen weet het maar dat geldt dus ook voor heel ‘gewone’ vogels zoals merels, mussen en spreeuwen. Dat betekent dat je ze niet zomaar mag verjagen. Doden of verwonden is al helemaal niet toegestaan en zelfs strafbaar. Toch zijn er plaatsen waar vogels niet gewenst zijn, zoals op plekken waar fruitbomen staan of rond gebouwen waar hun uitwerpselen schade aanrichten of voor overlast zorgen.
Diervriendelijk vogels verjagen
Op Schiphol en andere luchthavens zijn mensen fulltime bezig met het verjagen van vogels. Dat moet wel, want als een vogel in de motor van een opstijgend of landend vliegtuig terechtkomt, kan dit voor grote problemen en zelfs ongelukken zorgen. De vogels worden daar met geluid en licht verjaagd, met wisselend succes. Er treedt ook gewenning op waardoor de vogels niet meer onder de indruk zijn van de toegepaste methodes. Daarom moet er steeds naar nieuwe manieren worden gezocht om de vogels op veilige afstand te houden. Die systemen worden ook gebruikt bij gebouwen en woningen. Ze worden onder meer gemaakt door BirdOff, te vinden op birdoff.com. Heel belangrijk daarbij is dat het om een zo diervriendelijk mogelijke manier gaat om de vogels te verjagen van plaatsen waar ze niet gewenst zijn.
Overlast van uitwerpselen en lawaai
Vogels kunnen op twee manieren voor overlast zorgen. Soms maken ze zoveel lawaai dat dit hinderijk is. Hotelgasten die in de zomer om vijf uur ’s morgens worden gewekt door een zwerm vogels die luid kwetterend de nieuwe dag begroeten zullen niet heel vrolijk aan het ontbijt verschijnen. En het humeur van zakenmensen die na een congres hun auto onder de vogelpoep op het parkeerterrein aantreffen zal er ook niet op vooruit gaan. Vogelpoep bevat veel zuren en die zorgen voor beschadiging van de lak van auto’s. Als er ernstige overlast is, dan is het niet meer dan normaal dat je probeert om daar wat tegen te doen.
Vogels verjagen met geluid
BirdOff maakt systemen waarmee je vogels verjaagt door middel van geluid. Het gaat om hoge tonen die mensen niet kunnen horen. Zo kun je duiven verjagen die voor overlast zorgen door overal op te poepen. Of je kunt een kastje inzetten om meeuwen te verjagen die het hebben voorzien op het eten van de gasten van je restaurant die op het terras een broodje of een bordje friet zitten te eten. Sommige vogels, vooral meeuwen, zijn hondsbrutaal en laten zich een lekker hapje niet ontzeggen. Niet dat ze dat voer hard nodig hebben, want door hun veelvuldige rooftochten zijn ze vaak meer dan goed doorvoed. Bovendien is dat menselijke eten vaak helemaal niet geschikt voor vogels. Hoewel de vogels het er waarschijnlijk niet mee eens zijn, bewijs je ze dus ook nog een dienst door ze van je terras te verjagen zodat ze hun kostje op een meer natuurlijke manier bij elkaar moeten zien te scharrelen. Je kunt vrijblijvend contact opnemen met BirdOff om de mogelijkheden voor het bestrijden van vogel overlast te bespreken. Op de website vind je meer informatie en uiteraard ook de contactgegevens.




