Hoogezand – Op zaterdag 15 november verschijnt tijdens het GRN Festival in het Kielzog in Hoogezand het 52e begunstigersgeschenk van het Groningse tijdschrift Toal & Taiken. Dit jaar betreft het een bijzondere uitgave: Jompie de Pompie, een bundel met 48 nieuwe, originele sprookjes van schrijver Fré Schreiber uit Middelstum.
Het boek is rijk gevuld met absurdistische en humoristische verhalen die op geheel eigen wijze de fantasie prikkelen. Schreiber bracht in 2019 al zijn eerste sprookjesboek in eigen beheer uit, en dat smaakte duidelijk naar meer. De nieuwe bundel verschijnt in een oplage van 1500 exemplaren en is voorzien van illustraties van kunstenaar Geert Schreuder uit Onstwedde.
De titel van het boek verwijst naar het eerste verhaal in de bundel, over een eigenwijs jongetje genaamd Jompie de Pompie. “Hai is een nittjekop, een hantam en een oelepetoet,” aldus de schrijver. In het sprookje proberen drie oude tantes hem met bijzondere methodes op te voeden – onder meer door hem op zijn verjaardag een tompoes te geven die hij met een slaif (slijper) uit elkaar moet halen. Dat mislukt natuurlijk volledig, waarna Jompie met het deksel van de tompoes een paraglider maakt. Het vormt de aftrap van een reeks vol hilarische onzin en verrassende wendingen.
Met Jompie de Pompie levert Fré Schreiber opnieuw een originele bijdrage aan het Groningstalige literaire erfgoed – een feest van taal, verbeelding en ondeugende humor.




