Regio – Vanaf vandaag kunnen alle Groningse boeren voor extra veel hectares korting krijgen op biodiverse zadenmengsels en boom- en haagpakketten en daarmee kunstmest besparen en het platteland mooier maken. Dankzij een bijdrage van de provincie Groningen aan de campagne 1001ha van Urgenda en LTO en de versnelling die we nu in kunnen zetten dankzij Nationaal Programma Groningen, krijgt Groningen er deze zomer vele bloemrijke weilanden, akkers en slootkanten bij.
Verdubbeling areaal bloemrijke akkers en weiden in Groningen
Met klavermengsels kan de bodem worden verbeterd, veel kunstmest bespaard (en daarmee aardgas en CO2) en is er meer voedsel voor insecten. De campagne 1001ha van Urgenda en LTO geeft Nederlandse boeren daarom korting op 3 hectare kruidenrijk grasland voor melkveehouders en 5 hectare voor akkerbouwers. In provincie Groningen worden deze hectares nu verdubbeld. In enkele Groningse gemeenten die meebetalen aan deelcampagne, is de korting nóg groter.
Het zaaiseizoen is van start en boeren kunnen nu zaden inslaan voor:
- 6 hectare kruidenrijk grasland (9 hectare in de gemeenten Eemsdelta, Groningen, Het Hogeland en Westerkwartier)
- 10 hectare klaveronderzaaimengsel (15 hectare in gemeente Groningen)
- 10 hectare groenbemestermengsel (15 hectare in gemeente Groningen)
- 2 hectare aan bloemrijke bufferstrook
- 50% korting op een agroforestry quickscan op maat
- 50% korting op een kruidenrijke weidecursus van Pure Graze
- Vanaf september: extra veel korting op boompakketten
Alle zaadmengsels hebben een grote diversiteit aan kruiden en klavers en zijn aantrekkelijk voor bestuivende insecten en vogels.
1001 hectare
Urgenda en LTO startten in 2020 een kortingsactie om boeren op laagdrempelige manier te helpen om kunstmest te vervangen door klavers. Inmiddels hebben ruim 3.000 boeren verspreid over Nederland 19.000 hectare aan kruiden en klavers aangeplant. Boeren waarderen de laagdrempelige actie die wordt betaald door burgers en overheden met een 8+.




