• Contactpagina
  • Adverteren
  • Nieuws insturen
  • Over ons
  • Privacybeleid
vrijdag 30 januari 2026
Eemskrant.nl | Nieuws uit de regio Eemsdelta
  • Homepage
  • Nieuws uit
    • Gemeente Eemsdelta
    • Gemeente Het Hogeland
    • Gemeente Midden-Groningen
    • Provincie Groningen
    • Landelijk nieuws
  • 112-nieuws
  • Agenda tips
  • Contactpagina
    • Nieuws insturen
    • Adverteren
    • Archief
Niks gevonden
Bekijk alle resultaten
  • Homepage
  • Nieuws uit
    • Gemeente Eemsdelta
    • Gemeente Het Hogeland
    • Gemeente Midden-Groningen
    • Provincie Groningen
    • Landelijk nieuws
  • 112-nieuws
  • Agenda tips
  • Contactpagina
    • Nieuws insturen
    • Adverteren
    • Archief
Niks gevonden
Bekijk alle resultaten
Eemskrant.nl | Nieuws uit de regio Eemsdelta


Homepage Nieuws uit Landelijk nieuws

Augustus op één na zonnigste en op twee na warmste

30 augustus 2022 10:30
Leestijd: 4 minuten om te lezen
A A
Deel op FacebookDeel op WhatsappDeel op Telegram

Nederland – Slechts één keer verliep augustus zonniger dan dit jaar en maar twee keer was het nog warmer. Gemiddeld over het land scheen de zon ongeveer 287 uur tegen 205 normaal. Alleen in 1947 was het zonniger met 307 uur zon. De gemiddelde temperatuur in De Bilt komt uit op 20,0 graden tegen 17,9 normaal. Recordhouder blijft 1997 met 20,5 graden en op de tweede plaats staat 2020 met 20,4 graden. Door het hete en zonnige weer en het gebrek aan regen was sprake van extreme droogte.

In De Bilt werd een onbreekbaar record genoteerd van 31 warme dagen. Alle dagen kwam de maximumtemperatuur uit op meer dan 20 graden. Dit is niet eerder voorgekomen. Het record stond tot dit jaar op 30 warme dagen, gemeten in 1911, 1975, 1991 en 2000.

Augustus 2020 telde vijftien zomers warme dagen in De Bilt, met maxima van 25 graden en meer. Sinds 1901 waren er vijf augustusmaanden met nog meer zomerse dagen. Het record staat op negentien en dateert van 1975 en 1997. Op maar liefst zeven dagen werd het zelfs tropisch warm met 30 graden en meer. Dit is geen record, maar een gedeeld tweede plaats. In 2020 kwam het tot een recordaantal van 9 tropische augustusdagen.

image

25 augustus warmste dag van de maand
Het warmst was het deze maand op 25 augustus. In De Bilt werd het toen 32,6 graden. Gilze-Rijen noteerde die dag de hoogste temperatuur van het land: 34,2 graden. Van 9 tot en met 16 augustus was er sprake van een officiële hittegolf in De Bilt. Regionaal begon de hittegolf al op 7 augustus, maar in Hupsel werd een zeldzaam lange hittegolf genoteerd van maar liefst 18 dagen. Slechts in drie zomers kwam een nog langere hittegolf voor; 2018, 1994 en 1947. Op de weerstations Twente, Deelen, Volkel en Arcen was van één lange hittegolf geen sprake, maar kwam het wel tot een tweede regionale hittegolf.

Door de langdurige hitte in het oosten en zuiden noteren verschillende weerstations daar de warmste augustusmaand ooit gemeten. In Vlissingen, Eindhoven, Volkel, Ell, Maastricht, Twente en Hupsel zal zeer waarschijnlijk een nieuw maandrecord voor augustus worden genoteerd. Op de weerstations Arcen, Gilze-Rijen en Deelen komt augustus uit rond de recordwaarde van 2020. Ook in de Randstad was het deze augustus bijzonder warm en wordt op veel plaatsen de op twee na warmste augustus genoteerd. In het noorden worden veel vierde plaatsen behaald. Den Helder stevent af op een top-3-notering.

Lees ook: Dit weer is normaal in augustus

Op twee na zonnigste augustus
Augustus was de zesde maand op rij met landelijk gemiddeld meer dan 200 zonuren. Alleen in 2003 en 2020 kwam het ook zes maanden op rij tot meer dan 200 zonuren. De hoeveelheid zonneschijn komt gemiddeld over het land uit rond 287 uur tegen 205 normaal. De zon scheen in vrijwel het hele land zo’n 80 uur meer dan gebruikelijk.

image

Extreme droogte met neerslagtekort dat steeg richting 300 mm
Door het hete en zonnige weer verdampte deze maand zeer veel vocht. Hierdoor nam het neerslagtekort steeds verder toe, om uiteindelijk eind augustus uit te komen rond 300 mm. Alleen in 1976 was het eind augustus nog een stuk droger dan dit jaar. De droogte is verder vergelijkbaar met 1921 en 2018. De buien die af en toe wel over ons land trokken hielpen onvoldoende tegen de droogte. Er viel ook duidelijk onvoldoende regen met gemiddeld over het land 32 mm tegen 88 normaal.

Regionaal was op woensdag 16 augustus wel sprake van verlichting van de droogte. Er viel toen in het westen, noorden en midden op grote schaal 20-40 mm en lokaal zelfs meer dan 50 mm. In de rest van het land viel aanmerkelijk minder neerslag en plaatselijk bleef het juist in de droogste gebieden nagenoeg droog. Gemiddeld over het land stagneerde de droogte-situatie die week tijdelijk, maar daarna nam de droogte weer fors toe en steeg het neerslagtekort richting 300 mm. Doordat van vrijdag 18 tot en met zondag 20 augustus in de Zwitserse Alpen veel regen viel steeg het waterpeil in de Rijn weer iets, na eerder bij Lobith een recordlage waterstand te hebben bereikt.

Deel10VerstuurDeel
Vorige bericht

Onderzoek naar participatie in Eemsdelta

Volgende bericht

Concert Ensemble Super Librum in de kerk van Marsum

Verwante berichten

Landelijk nieuws

Kleine verduurzamingsmaatregelen besparen huishoudens in 2026 ruim € 220 per jaar

29 januari 2026 08:02
Landelijk nieuws

Hoge energieprijzen veranderen stookgedrag: 93% van Nederlanders bewuster met verwarming

28 januari 2026 12:10
Volgende bericht

Concert Ensemble Super Librum in de kerk van Marsum

Gemeenteraadsverkiezingen 2026

Eemskrant.nl is een regionale nieuwswebsite die zich richt op de gemeente Eemsdelta en omliggende gebieden zoals de gemeenten Midden-Groningen en het Hogeland. De site biedt dagelijks actuele berichten over uiteenlopende onderwerpen, waaronder politiek, 112-nieuws, cultuur, sport en lokale evenementen. Naast serieuze nieuwsitems besteedt Eemskrant.nl ook aandacht aan positieve en menselijke verhalen die de regio.

Follow us

Categorieën

  • 112-nieuws
  • Agenda tips
  • DelfSail
  • Gemeente Eemsdelta
  • Gemeente Het Hogeland
  • Gemeente Midden-Groningen
  • gemeenteraadsverkiezingen 2026
  • Landelijk nieuws
  • Overig nieuws
  • Provincie Groningen
  • Zakelijk

Eemskrant.nl

© 2025 Eemskrant.nl - Nieuws uit de gemeente Eemsdelta

  • Adverteren
  • Archief
  • Automatische concepten
  • Contactpagina
  • Disclaimer
  • Eemskrant.nl – Altijd actueel nieuws uit Eemsdelta en Het Hogeland
  • Homepage
  • Nieuws insturen
  • Nieuws overzicht
  • Over ons
  • Privacybeleid
  • 📌 Contentrichtlijnen Eemskrant.nl
Niks gevonden
Bekijk alle resultaten
  • Homepage
  • Nieuws uit
    • Gemeente Eemsdelta
    • Gemeente Het Hogeland
    • Gemeente Midden-Groningen
    • Provincie Groningen
    • Landelijk nieuws
  • 112-nieuws
  • Agenda tips
  • Contactpagina
    • Nieuws insturen
    • Adverteren
    • Archief

© 2025 Eemskrant.nl - Nieuws uit de gemeente Eemsdelta