Groningen – Het aantal WW-uitkeringen in de provincie Groningen is in november 2025 gedaald tot 5.943. Dat blijkt uit cijfers van het UWV. Vooral in sectoren als de overige commerciële dienstverlening, de metaalindustrie en het onderwijs nam het aantal uitkeringen af. De daling in het onderwijs past bij het gebruikelijke seizoenspatroon, waarin veel leraren na de zomervakantie weer werk vinden.
Tegelijkertijd laat het afgelopen jaar een opvallende ontwikkeling zien: het aantal leraren met een WW-uitkering is toegenomen. Eind november ontvingen in Groningen 31 leraren in het primair onderwijs een WW-uitkering. In het voortgezet onderwijs en het mbo ging het om 117 docenten. Daarmee is een einde gekomen aan de dalende trend die tussen 2019 en 2023 zichtbaar was, toen het aantal leraren in de WW vrijwel ieder jaar afnam.
| Ontwikkeling aantal docenten ingeschreven in de WW |
Leerlingendaling en aflopende subsidies
De stijging van het aantal docenten in de WW hangt samen met meerdere factoren. Zo daalt het aantal leerlingen al jaren. In het primair onderwijs zet deze daling sinds 2010 door, terwijl het voortgezet onderwijs vanaf 2015 te maken kreeg met minder leerlingen. Voor de komende jaren wordt een verdere afname verwacht, ook in het mbo.
Daarnaast speelt het aflopen van het Nationaal Programma Onderwijs (NPO) een rol. Deze subsidie, bedoeld om leerachterstanden door de coronaperiode in te halen, liep in het schooljaar 2024-2025 af. Scholen maakten met deze middelen gebruik van extra personeel, kleinere klassen en tijdelijke ondersteuning. Met het wegvallen van de subsidie zijn deze extra banen grotendeels verdwenen.
Arbeidsmarkt blijft krap
Ondanks de toename van leraren in de WW blijft de arbeidsmarkt voor het onderwijs krap. In het tweede kwartaal van 2025 was er in Groningen zelfs sprake van een zeer krappe arbeidsmarkt voor zowel het primair als het voortgezet onderwijs. Dat betekent dat leraren met de juiste bevoegdheden over het algemeen goede baankansen hebben, al wisselt de vraag gedurende het jaar.
De meeste vacatures ontstaan traditioneel in het voorjaar, wanneer scholen hun formatie voor het nieuwe schooljaar samenstellen. Volgens prognoses blijft de vraag naar leraren de komende jaren groot, mede doordat veel docenten richting hun pensioen gaan.
WW-ontwikkeling in Groningen
Ten opzichte van oktober nam het aantal WW-uitkeringen in Groningen in november af met 145 uitkeringen (-2,4%). Deze daling is sterker dan het landelijke gemiddelde (-0,7%). Vergeleken met november 2024 ligt het aantal WW-uitkeringen in de provincie licht hoger (+0,6%), maar die stijging blijft ver achter bij de landelijke toename van bijna 10 procent.




