Hoogezand – Vakbonden CNV en FNV hebben een ultimatum gestuurd aan QEW Engineered Rubber in Hoogezand. De fabriek, die rubberhalffabricaten produceert, kondigde vorige maand aan te zullen sluiten. Hierdoor komen naar verwachting circa 50 medewerkers op straat te staan. Volgens de vakbonden is het niet gelukt om met de directie tot een sociaal plan te komen dat voldoende tegemoetkomt aan de belangen van de werknemers.
“Het bod van de werkgever is door onze leden unaniem afgewezen,” aldus CNV-bestuurder Stijn Duursma. “Met dit ultimatum geven we QEW een laatste kans om met een beter voorstel te komen. Gebeurt dat niet vóór maandag 23 juni om 12.00 uur, dan volgen er acties.”
Gebrek aan investeringen
QEW Engineered Rubber, voorheen onderdeel van Trelleborg, is sinds 2021 in handen van de Elastofirm Groep, een investeringsmaatschappij gespecialiseerd in rubber- en kunststofbedrijven. Volgens CNV is er sinds de overname nauwelijks geïnvesteerd in de fabriek. De vakbond stelt dat er een investering van circa 8 miljoen euro nodig is om de locatie toekomstbestendig te maken. Doordat deze investering uitblijft, heeft de directie besloten de fabriek te sluiten.
Sociaal plan inzet van geschil
De onderhandelingen tussen directie en vakbonden over een sociaal plan zijn volgens CNV vastgelopen. De vakbonden eisen onder andere een ontslagvergoeding die twee keer de wettelijke transitievergoeding bedraagt, met een minimum van vier maandsalarissen. Ook willen zij dat werknemers het recht behouden om hun ontslag via het UWV te laten toetsen, zonder dat zij hun recht op een sociaal plan verliezen.
Volgens Duursma weigert de directie vooralsnog aan deze voorwaarden te voldoen. “Dat is voor de medewerkers onacceptabel,” aldus de CNV-bestuurder. “De inzet van de bonden is om de gevolgen van het ontslag zoveel mogelijk te verzachten. Als de werkgever daar niet aan tegemoetkomt, zijn acties onvermijdelijk.”
Meer informatie over de sluiting van de fabriek en de voortgang van de onderhandelingen wordt in de komende weken verwacht.