Warffum – Met een bijeenkomst op donderdag 15 mei is voor alle betrokkenen op Het Hogeland College Uithuizen het scholenprogramma van de gemeente Het Hogeland afgerond. Tijdens de bijeenkomst is teruggekeken op het succesvolle programma, waarin er in negen jaar tijd zestien scholen aardbevingsbestendig, duurzaam en toekomstgericht zijn gebouwd of vernieuwd.
Het scholenprogramma in Groningen
Het scholenprogramma ontstond in 2014, toen bleek dat veel schoolgebouwen in de provincie Groningen niet veilig genoeg waren door aardbevingsschade. In totaal ging het om 101 gebouwen in de regio. Gemeenten, het Rijk en de NAM trokken samen op in de financiering: de NAM stelde middelen beschikbaar voor versterking en tijdelijke huisvesting, terwijl het Rijk extra investeerde in verduurzaming van vaak verouderde scholen. Deze samenwerking heeft een prachtige vernieuwing van het onderwijs en een plus op de leefbaarheid bewerkstelligd.
Toekomstbestendige, duurzame en veilige scholen
Ook in Het Hogeland werden grote stappen gezet. Al voor de herindeling van de gemeente werd ingezet op versterking, zodat kinderen in veilige gebouwen les konden krijgen. “Een school is de plek waar ouders hun kinderen met een gerust hart willen achterlaten,” zegt wethouder Karen Hansems. “We hebben deze dreiging van onveiligheid weten om te buigen naar een kans. Door samen te werken met ouders, leerlingen, schoolteams en schoolbesturen konden we verder kijken dan alleen naar veilige gebouwen.” Alle zestien schoolgebouwen zijn inmiddels vernieuwd, verduurzaamd en bijna energieneutraal. Er is een gezond binnenklimaat gerealiseerd, afgestemd op de visie en behoeften van elke school. Daarmee zijn de scholen klaar voor de toekomst. Dankzij deze aanpak is het scholenprogramma binnen budget en tijd gerealiseerd is. Wethouder Karen Hansems blikt tevreden terug op het programma: “Het scholenprogramma is een succes en ik ben er bijzonder trots op dat wij dit hebben gerealiseerd”.






