• Contactpagina
  • Adverteren
  • Nieuws insturen
  • Over ons
  • Privacybeleid
maandag 17 november 2025
Eemskrant.nl | Nieuws uit de regio Eemsdelta
  • Homepage
  • Nieuws uit
    • Gemeente Eemsdelta
    • Gemeente Het Hogeland
    • Gemeente Midden-Groningen
    • Provincie Groningen
    • Landelijk nieuws
  • 112-nieuws
  • Agenda tips
  • Contactpagina
    • Nieuws insturen
    • Adverteren
    • Archief
Niks gevonden
Bekijk alle resultaten
  • Homepage
  • Nieuws uit
    • Gemeente Eemsdelta
    • Gemeente Het Hogeland
    • Gemeente Midden-Groningen
    • Provincie Groningen
    • Landelijk nieuws
  • 112-nieuws
  • Agenda tips
  • Contactpagina
    • Nieuws insturen
    • Adverteren
    • Archief
Niks gevonden
Bekijk alle resultaten
Eemskrant.nl | Nieuws uit de regio Eemsdelta
Homepage 112-nieuws

Politie verstoort noordelijke vuurwerkhandel door in te grijpen in Telegramgroep

23 november 2022 10:26
Leestijd: 3 minuten om te lezen
A A
Deel op FacebookDeel op WhatsappDeel op Telegram

Noord-Nederland – Een grote klapper in de aanpak van verboden vuurwerk in Fryslân. Vuurwerk met de kracht van explosieven. Het vuurwerkteam van het district Fryslân heeft vorige week ingegrepen in een Telegramgroep waarin op grote schaal verboden vuurwerk werd verhandeld. Het is de eerste keer dat zo’n Telegram-vuurwerkgroep volledig van de beheerder is overgenomen. De beheerder is als verdachte aangehouden op verdenking van het faciliteren van de handel in het verboden vuurwerk. De (persoons)gegevens die in de groep rondgingen worden op dit moment veiliggesteld en meerdere aanhoudingen worden niet uitgesloten.

In de Telegramgroep “Vuurwerkhandel Noorden” werden op grote schaal verboden vuurwerk en explosieven aangeboden. De Telegramgroep faciliteerde de handel en maakte deze mogelijk, doordat verschillende handelaren aan elkaar werden gekoppeld. Handelaren kochten via de groep vuurwerk van elkaar. Dit vuurwerk werd gekocht om zelf weer door te verkopen of voor eigen gebruik. De politie stelde vorige week een plan in werking om de handel in de Telegramgroep -met zo’n 700 leden- te verstoren en te stoppen. Het vuurwerkteam van de politie in Fryslân, een samenwerking van collega’s uit alle Friese basisteams, het flexteam en de districtsrecherche, werkte hierin succesvol samen met Team Milieu van politie Noord-Nederland, een landelijke projectgroep van de politie voor de aanpak van vuurwerkhandel en Team Milieu Intelligence van DLIO, onderdeel van de Landelijke Eenheid. Allemaal onder regie van het Functioneel Parket van het Openbaar Ministerie (OM).

Janneke Bakker, districtschef van politie Fryslân: “Vuurwerkcriminaliteit is een speerpunt voor ons omdat verboden vuurwerk met de kracht van explosieven niet alleen gevaarlijk is, maar ook steeds vaker wordt gebruikt bij criminele activiteiten. Met het interveniëren van deze groep hebben we waardevolle informatie in handen gekregen waar we verder onderzoek naar kunnen doen. Zo brengen we de handel in dit vuurwerk in Fryslân een gevoelige slag toe.”

‘Yourplug050’
Intensief en knap digitaal onderzoek leidde naar de identiteit van de beheerder van deze Telegramgroep, waarin de verdachte de username “Yourplug050” gebruikte. Donderdagmiddag 17 november vielen agenten de woning van deze handelaar binnen en werd hij aangehouden. Het gaat om een 20-jarige man uit de gemeente Achtkarspelen. De man wordt verdacht van het mogelijk maken en faciliteren van de handel in verboden vuurwerk. Bij de aanhouding werden een grote hoeveelheid shells, een hoeveelheid contant geld en zijn telefoon in beslag genomen. Later werd ook een 43-jarige vrouw uit dezelfde gemeente aangehouden op verdenking van het faciliteren van de handel. Beide verdachten zitten inmiddels niet meer vast en zullen zich later moeten verantwoorden voor de rechter.

Telegrambericht van de politie
Accounts en groepen die zich (online) bezighouden met criminele activiteiten, zoals de handel in dit verboden vuurwerk, doen er alles aan om hun gegevens afgeschermd te houden en zowel handelaren als kopers wanen zich op Telegram anoniem. Na de aanhouding van de 20-jarige man is het via de telefoon van de verdachte gelukt het beheer van de Telegramgroep over te nemen om de handel te verstoren en te stoppen. Toen de politie toegang had tot de Telegramgroep hebben agenten direct van zich laten horen door het hier onderstaande bericht te versturen. Na dit bericht geloofden gebruikers niet dat de politie op het kanaal had geïntervenieerd en bleef de groep actief. Dat er in de Telegramgroep “Vuurwerkhandel Noorden” meerdere handelaren actief zijn, is duidelijk. De data uit de Telegramgroep is veiliggesteld en gaat leiden naar andere handelaren – en meer aanhoudingen.

Aanpak illegaal vuurwerk
Vuurwerk is in de afgelopen decennia steeds zwaarder, eenvoudiger verkrijgbaar en daarmee gevaarlijker geworden. Hierdoor vormt het de laatste jaren een toenemend maatschappelijk probleem door ernstige milieuschade, zwaar letsel en zelfs doden. Daarnaast wordt vuurwerk steeds vaker gebruikt bij strafbare feiten. De illegale handel in dit vuurwerk is een steeds lucratiever verdienmodel voor criminelen geworden. De opsporing van dit vuurwerk heeft dan ook gedurende het hele jaar de volle aandacht van de politie, maar met de jaarwisseling in aantocht heeft de aanpak extra prioriteit. Bij het aanpakken van verboden vuurwerk richt de politie zich niet alleen op de eindgebruikers en de lokale handel, maar vooral op de handelsnetwerken daar achter. Het ingrijpen in een handelskanaal is daarvan een goed voorbeeld. Bovendien ziet de politie vaak dat zwaar vuurwerk niet op de juiste manier wordt opgeslagen. Niet alleen het afsteken is gevaarlijk, ook het vervoer en de opslag brengen grote risico’s met zich mee. Je zult maar naast iemand wonen of werken die honderden kilo’s aan dit soort explosieven heeft opgeslagen.

Deel47VerstuurDeel
Vorige bericht

Promotie dagen Sportclub Tjuchem

Volgende bericht

50 miljoen euro om veiligheid van fietsers te verbeteren

Verwante berichten

112-nieuws

Ruim 10.000 incidenten met nepagenten in 2025

17 november 2025 14:42
112-nieuws

Brandweerkorpsen Middelstum en Loppersum vieren jubilarissen en diploma-uitreikingen tijdens bindingsavond

17 november 2025 10:06
Volgende bericht

50 miljoen euro om veiligheid van fietsers te verbeteren

Eemskrant.nl is een regionale nieuwswebsite die zich richt op de gemeente Eemsdelta en omliggende gebieden zoals de gemeenten Midden-Groningen en het Hogeland. De site biedt dagelijks actuele berichten over uiteenlopende onderwerpen, waaronder politiek, 112-nieuws, cultuur, sport en lokale evenementen. Naast serieuze nieuwsitems besteedt Eemskrant.nl ook aandacht aan positieve en menselijke verhalen die de regio.

Follow us

Categorieën

  • 112-nieuws
  • Agenda tips
  • DelfSail
  • Gemeente Eemsdelta
  • Gemeente Het Hogeland
  • Gemeente Midden-Groningen
  • Landelijk nieuws
  • Overig nieuws
  • Provincie Groningen
  • Zakelijk

Eemskrant.nl

© 2025 Eemskrant.nl - Nieuws uit de gemeente Eemsdelta

  • Adverteren
  • Archief
  • Contactpagina
  • Disclaimer
  • Eemskrant.nl – Altijd actueel nieuws uit Eemsdelta en Het Hogeland
  • Homepage
  • Nieuws insturen
  • Nieuws overzicht
  • Over ons
  • Privacybeleid
  • 📌 Contentrichtlijnen Eemskrant.nl
Niks gevonden
Bekijk alle resultaten
  • Homepage
  • Nieuws uit
    • Gemeente Eemsdelta
    • Gemeente Het Hogeland
    • Gemeente Midden-Groningen
    • Provincie Groningen
    • Landelijk nieuws
  • 112-nieuws
  • Agenda tips
  • Contactpagina
    • Nieuws insturen
    • Adverteren
    • Archief

© 2025 Eemskrant.nl - Nieuws uit de gemeente Eemsdelta