Oterdum – In de tweede helft van juni wordt gestart met het reinigen en schilderen van meer dan 50 monumenten op de dijk bij het voormalige dorp Oterdum. Het bestuur van Stichting Behoud Monument Dorp Oterdum heeft hiervoor contact gezocht met Jimmie de Haan van Grafonderhoud J. de Haan uit Langezwaag.
Hoewel Oterdum als dorp al decennialang niet meer op de kaart staat, leeft het voort in de herinneringen van velen. Herinneringen aan de kerk, de school, schoolfeesten, families, buren. Kortom: het leven in het dorp. Vandaag de dag zijn het monument op de dijk en zo’n 200 graven op de begraafplaats in Farmsum de laatste tastbare herinneringen aan deze gemeenschap.
Met het herstel van de grafmonumenten wordt zorggedragen voor deze fysieke herinneringen aan het verleden en wordt respect getoond aan het collectieve geheugen van de regio.
Een eervolle en dankbare klus
Jimmie de Haan is al sinds zijn jeugd betrokken bij het ambacht van grafonderhoud. “Als 15-jarige hielp ik voor het eerst mijn vader Jappie mee. Toen wist ik: dit wil ik ook.” Inmiddels zet hij het familiebedrijf voort, dat al meer dan 40 jaar ervaring heeft in het restaureren en onderhouden van grafmonumenten.
De Haan benadrukt dat elk grafmonument uniek is. “We beginnen altijd met een grondige reiniging om de staat goed te beoordelen. Daarna restaureren we waar nodig en schilderen we de inscripties opnieuw, zodat deze weer goed leesbaar zijn. Het is vakwerk. Voor mij is het werken aan deze monumenten in Oterdum een eervolle klus. Ik vind het heel bijzonder om zo mijn steentje bij te kunnen dragen aan het zichtbaar houden van de geschiedenis.”
Waarom grafonderhoud nodig is
De weersinvloeden hebben hun sporen nagelaten op de grafstenen: van groene aanslag en verkleuring tot slijtage van details en letters. Juist daarom is regelmatig onderhoud belangrijk en worden deze werkzaamheden met grote zorg en aandacht uitgevoerd. Deze werkzaamheden zorgen ervoor dat de herinnering aan Oterdum levend blijft.




