Wirdum – Uit de recente tellingen van de Vleermuiswerkgroep Groningen blijkt dat het aantal vleermuizen in de voormalige steenfabriek Rusthoven in Wirdum het afgelopen jaar is toegenomen.
Er zijn 40 baardvleermuizen, 13 watervleermuizen, 3 grootoorvleermuizen en 4 onbepaalde vleermuizen geteld, wat het totale aantal op 60 brengt. Dit is een toename van 5 ten opzichte van 2023.
Een gunstige omgeving
De ringoven, die niet langer in gebruik is voor het bakken van stenen, fungeert nu als overwinteringsplaats voor vleermuizen. In samenwerking met de vleermuiswerkgroep heeft Het Groninger Landschap gezorgd voor gunstige omstandigheden voor de vleermuizen. Het dak van de ringoven is in 2021 grondig gereinigd en hersteld, wat al resulteerde in meer overwinterende vleermuizen. In 2022 zijn de meeste van de 20 deuropeningen dichtgemetseld, waardoor een stabieler klimaat ontstond. Vleermuizen kiezen nu verschillende overwinteringsplekken in de ringoven, wat aangeeft dat de omstandigheden gunstig zijn.
Een belangrijk winterverblijf
Na de Akerk in de stad Groningen is Rusthoven nu het op één na grootste winterverblijf voor vleermuizen in de provincie Groningen. De Vleermuiswerkgroep en Het Groninger Landschap zijn hoopvol dat de betekenis van Rusthoven als winterverblijf in de komende jaren verder zal toenemen.
Steenfabriek Rusthoven bezoeken
Het Groninger Landschap organiseert geregeld rondleidingen in en om de ringoven. Ook is het mogelijk om op eigen gelegenheid een kijkje te nemen. Er is in 2023 een wandelroute op het terrein gerealiseerd.







