Groningen – De Algemene Vergadering van Aandeelhouders heeft donderdag 27 november 2025 ingestemd met de drinkwatertarieven voor 2026. Daarmee is bevestigd dat de prijs van drinkwater in Groningen komend jaar met 8,5 procent stijgt. Volgens Waterbedrijf Groningen is de verhoging nodig door hogere kosten én een forse investeringsopgave om de drinkwatervoorziening toekomstbestendig te houden.
De prijsstijging komt boven op de gebruikelijke kostenstijgingen door inflatie en duurder onderhoud. Daarnaast speelt volgens het waterbedrijf mee dat de druk op de drinkwatervoorziening toeneemt. Door klimaatverandering, economische groei en een steeds groter aantal woningen gebruiken Groningers elk jaar meer water. Ook worden bestaande drinkwaterbronnen minder goed beschermd door toenemende vervuiling van oppervlakte- en grondwater, onder meer door bestrijdingsmiddelen en medicijnresten.
327 miljoen euro aan investeringen
Om de drinkwatervoorziening veilig te stellen, investeert Waterbedrijf Groningen de komende jaren ongeveer 327 miljoen euro. Het geld wordt onder meer gebruikt voor het beter beschermen van bestaande bronnen, het zoeken naar nieuwe winlocaties en het onderzoeken van manieren om water te hergebruiken of op een andere manier te produceren. Ook worden leidingen, installaties en zuiveringsprocessen vernieuwd om de levering betrouwbaar te houden.
Hoe komt het tarief tot stand?
Het drinkwatertarief wordt bepaald op basis van alle kosten die het waterbedrijf maakt voor winning, zuivering, distributie en de administratieve afhandeling. Drinkwaterbedrijven zijn wettelijk verplicht de tarieven zo laag en stabiel mogelijk te houden. De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) en de Autoriteit Consument en Markt (ACM) houden toezicht op de tarieven.
Elk jaar, eind november, wordt het tarief door de aandeelhouders vastgesteld.
Dit betalen huishoudens in 2026
Bij een gemiddeld verbruik van 100 duizend liter per jaar betaalt een huishouden in 2026 ongeveer € 2,80 per 1.000 liter, inclusief vastrecht en belastingen. In 2025 lag dat bedrag op € 2,62.
Voor aansluitingen met watermeter gelden de volgende tarieven (exclusief belasting):
- Vastrecht in 2026: € 98,73 (was € 87,96 in 2025)
- Prijs per 1.000 liter drinkwater: € 1,16 (was € 1,10 in 2025)
Huishoudens zonder watermeter betalen in 2026 € 214,73 per verbruiksadres, exclusief belasting (was € 197,93).
Op de website van het waterbedrijf is een volledig rekenvoorbeeld te vinden.
Wijziging belastingregels in 2026
De Belastingdienst past per 1 januari 2026 de regels voor de Belasting op Leidingwater aan. De huidige vrijstelling voor waterverbruik boven de 300 m³ per WOZ-object vervalt gefaseerd en moet in 2027 volledig verdwijnen. De meest actuele informatie hierover staat op de website van de Belastingdienst.







