Appingedam – Zondagmiddag 27 maart vanaf 14.00 uur wordt in de Nicolakerk in Appingedam de oerversie gepresenteerd van de Matthäus-Passion. Dat is de versie uit 1727.
In dit jubileumseizoen voert het Noordelijk Bach Consort voor het eerst in zijn bestaan de Matthäus-Passion uit. Dat lijkt een beetje vreemd voor een ensemble dat Noordelijk Bach Consort heet. De reden was van logistieke aard. Het ensemble is te klein om in twee koren en orkesten op te splitsen, hetgeen wel nodig is voor de versie van de Matthäus zoals de meeste mensen die kennen.
Bach schreef meerdere versies van zijn Matthäus-Passion, of eigenlijk, hij bleef aan het werk sleutelen, vanwege nieuwe ingevingen en door wisselende omstandigheden en wensen van zijn opdrachtgevers.
Inmiddels wordt algemeen aangenomen dat de meest oorspronkelijke versie uit 1727 niet dubbel- maar enkelkorig was en dat begeleidingen hier en daar wat soberder en intiemer waren dan in de latere versie.
Een geheel nieuwe versie werd het niet. Alle koren, koralen en aria’s zijn in deze eerste versie terug te vinden, maar de verschillen zijn wel verrassend, waardoor de overbekende Matthäus-Passion toch weer nieuw lijkt.
Gevonden tekstboekje
De partituur van de oerversie is nooit teruggevonden. Wel een tekstboekje. Met gebruik van verschillende historische bronnen en de laatste inzichten, zijn inmiddels twee reconstructies gemaakt. Het Noordelijk Bach Consort voert de versie van muziekwetenschapper en musicus Gerard de Wit (leerling van Ton Koopman) uit.
De uitvoering staat onder leiding van top-dirigent Johannes Leertouwer, wiens eerdere uitvoeringen van de Matthäus-Passion alom waardering oogsten. Evangelist is Henk Gunnenman, de rol van Christus is voor Jussi Lehtipuu, sopraan is Klaartje van Veldhoven, alt is Eske Tibben, tenor is Edward Leach en de baspartij is voor Jelle Draijer
Tickets zijn te reserveren via www.noordelijkbachconsort.nl