Nederland – Uit recent onderzoek van vergelijker Overstappen.nl blijkt dat 46% van de consumenten afgelopen jaar niet heeft gecontroleerd of hun internetabonnement goedkoper kon. Slechts 13% stapte daadwerkelijk over naar een andere provider, terwijl 41% hun abonnement wel controleerde, maar niet veranderde.
Jongeren stappen vaker over, ouderen minder
Het onderzoek laat zien dat jongeren actiever zijn in het vergelijken en overstappen. Van de 18-34 jarigen controleerde bijna 57% hun abonnement, en bijna 20% stapte daadwerkelijk over. Van de 55-plussers controleerde slechts 42% hun abonnement, met een overstappercentage van iets meer dan 10%. De groep 35-54 jaar bevindt zich daar tussenin: 54% controleerde hun abonnement en 14% stapte over.
Jean-Paul Würsten, Telecomexpert bij Overstappen.nl licht toe: “De cijfers geven een interessant beeld van hoe leeftijd het gedrag beïnvloedt. Jongere consumenten vergelijken en stappen vaker over, terwijl ouderen vaak bij hun huidige provider blijven. Veel Nederlanders missen dus kansen om te besparen op hun vaste lasten.”
Belangrijkste bevindingen op een rij
- 12,9% van alle ondervraagden stapte over van provider
- 40,9% controleerde hun abonnement, maar bleef bij hun huidige provider
- 46,2% controleerde helemaal niet
- Jongeren (18-34 jaar) controleren vaker en stappen vaker over: 19,6% stapte over
- 35-54 jarigen bevinden zich daar precies tussenin: 54% controleerde hun abonnement, bijna 14% stapte over
- Ouderen (55+) controleren minder en stappen minder vaak over: 10,9% overstappers
Niet-overstappers bang voor gedoe
Een verklaring voor het beperkte overstapgedrag ligt mogelijk in de praktische drempels. Veel consumenten ervaren overstappen als gedoe, of zijn bang hun huidige service of internetkwaliteit te verliezen. Vooral ouderen voelen vaak minder de noodzaak om te vergelijken of over te stappen. Bij de middenmoot (35-54) lijkt er meer bewustzijn te zijn, maar ook daar leidt een controle lang niet altijd tot een overstap.
Würsten licht toe: “Wat veel mensen niet weten, is dat providers overstappen juist zo eenvoudig mogelijk moeten maken. Door de overstapservice merken klanten meestal niets van de overgang: de nieuwe provider regelt de beëindiging van het oude contract en zorgt dat je niet zonder internet of tv komt te zitten. Toch blijft de drempel hoog, omdat veel consumenten denken dat ze van alles zelf moeten regelen. In de praktijk valt het gedoe dus reuze mee, terwijl de besparing hoog kan oplopen.”